Chcesz otworzyć firmę w Polsce jako obcokrajowiec? Z naszymi wskazówkami i wsparciem to nic trudnego ?
W tym artykule opisujemy wszystkie formalności związane z założeniem różnego rodzaju spółek. Dotyczy to zarówno spółek osobowych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, jak i prostych spółek akcyjnych (więcej na temat tego nowego typu spółek znajdziesz w naszym artykule tutaj).
Przeczytaj poniżej, jakie kroki należy podjąć by założyć spółkę przez cudzoziemca.
Aby umożliwić nam dopełnienie wszelkich formalności związanych z założeniem spółki w Polsce, chcielibyśmy, abyś przekazał nam kilka podstawowych informacji na temat struktury założycielskiej przyszłej spółki.
Główne informacje to:
Zarząd może składać się z jednego lub większej liczby członków. Umowa spółki może wskazywać, z ilu członków będzie składał się zarząd. Jeżeli umowa spółki nie będzie zawierała żadnych postanowień w tym zakresie, istnieją przepisy, które określają ogólne zasady wykonywania czynności zarządu. Przykładowo w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, do składania oświadczeń za spółkę wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
Przekazanie nam powyższych informacji będzie kluczowe do założenia spółki w Twoim imieniu.
Jeśli nie wiesz ilu członków zarządu powinna mieć Twoja spółka lub ile powinna mieć kapitału zakładowego - nie martw się, doradzimy Ci.
W oparciu o powyższe informacje przygotujemy pełnomocnictwo, które umożliwi naszej kancelarii prawnej założenie spółki w Twoim imieniu, bez konieczności Twojej obecności w Polsce.
Aby umożliwić nam dopełnienie wszelkich formalności związanych z założeniem spółki w Polsce, po otrzymaniu sporządzonego przez nas pełnomocnictwa, konieczne będzie podjęcie przez Ciebie wymienionych poniżej kroków:
Po pierwsze, po otrzymaniu pełnomocnictwa sporządzonego przez naszą kancelarię, konieczne będzie umówienie się na spotkanie z notariuszem i podpisanie otrzymanego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.
Po udzieleniu pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego konieczne jest uzyskanie klauzuli apostille na dokumencie otrzymanym w kancelarii notarialnej. W niektórych krajach konieczne będzie uzyskanie legalizacji (czasami nazywanej również uwierzytelnieniem) dokumentu.
Następnie oryginał pełnomocnictwa sporządzonego w formie aktu notarialnego i opatrzonego klauzulą apostille (lub zalegalizowanego) należy przesłać do naszej kancelarii.
Po otrzymaniu dokumentu przekażemy go tłumaczowi przysięgłemu, a następnie dopełnimy wszelkich dalszych formalności - podpisania umowy spółki i założenia spółki.
Wszystkie spółki w Polsce są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, więc Twoja również będzie musiała się w nim znaleźć.
Krajowy Rejestr Sądowy ujawnia m.in. dane o zarządzie spółki, radzie nadzorczej (jeśli taka istnieje) oraz wspólnikach. Co więcej, raz w roku do Rejestru należy złożyć sprawozdanie finansowe spółki.
Krajowy Rejestr Sądowy ułatwia transakcje biznesowe i daje pewność co do reprezentacji spółki i jej kondycji finansowej.
Krajowy Rejestr Sądowy ułatwia również kupno i sprzedaż spółek, pozwala łatwo odnaleźć się w strukturze kapitałowej spółki, a tym samym podejmować dobre decyzje inwestycyjne.
Obowiązkowe jest również bieżące rejestrowanie w KRS wszelkich zmian zachodzących w spółkach, tj. zmian w składzie zarządu, zmian umowy spółki czy zmian kapitału spółki.
Działając w Państwa imieniu dokonujemy rejestracji nowo powstałej spółki w KRS, co praktycznie kończy cały proces.
Po założeniu spółki w Polsce konieczne będzie jej wpisanie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym gromadzone i przetwarzane są informacje o beneficjentach rzeczywistych - osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestracja w CRBR jest obowiązkowa.
W celu dokonania wpisu do CRBR konieczne będzie złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, który jest numerem identyfikacyjnym osoby fizycznej. Aby dopełnić obowiązku wpisu do CRBR, konieczne będzie dostarczenie nam dowodu osobistego lub paszportu członka zarządu wraz z pełnomocnictwem do złożenia dokumentów w odpowiednim organie w Polsce.
Aby nie tracić czasu, przygotowujemy ten krok równocześnie z poprzednim.
Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z założeniem spółki w Polsce, konieczne będzie założenie dla spółki rachunku bankowego w celu prawidłowego prowadzenia dokumentacji księgowej.
W zależności od sposobu reprezentacji spółki, a także od tego, czy członkami zarządu spółki będą osoby zamieszkałe w Polsce czy za granicą, wymagane będą dodatkowe dokumenty.
W zależności od banku, w którym będzie prowadzony rachunek bankowy spółki, mogą być wymagane dodatkowe formalności i dokumenty. Przykładowo, w jednym z polskich banków, z którym często współpracują nasi klienci, do otwarcia rachunku spółki za pośrednictwem prokurenta, poza złożeniem umowy spółki i stosownego pełnomocnictwa, wymagane są:
Dodatkowo wymagane jest m.in. podanie informacji o modelu biznesowym firmy oraz danych osoby, która będzie pełniła funkcję głównego administratora rachunku bankowego.
Teraz już wiesz, jak założyć firmę w Polsce przy minimalnym wysiłku. Ale jak długo to trwa i ile kosztuje?
Cóż, odpowiedź brzmi "to zależy".
Zazwyczaj cały proces zajmuje do dwóch miesięcy. Należy pamiętać, że rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym zajmuje mniej niż miesiąc, ale zebranie wszystkich dokumentów, wykonanie wszystkich tłumaczeń (sąd potrzebuje dokumentów w języku polskim), otrzymanie apostille lub legalizacji zajmuje więcej czasu. Rozsądnie jest więc założyć, że w sumie zajmie to do dwóch miesięcy.
Nasza kancelaria zapewnia i przeprowadza wszystkie potrzebne działania, przygotowujemy wszystkie dokumenty, organizujemy wszystkie tłumaczenia i zapewniamy wszelką pomoc, jakiej możesz potrzebować podczas procesu. I robimy to tak szybko, jak to możliwe w konkretnej sprawie.
Koszt rejestracji w sądzie to 130 euro, koszt notariusza (założenie spółki) to około 500 euro. Dodatkowo dochodzą koszty lokalnych notariuszy i opłata za nasze usługi - ale aby otrzymać ofertę prosimy o bezpośredni kontakt, cena naszych usług zależy od ilości pracy, którą musimy wykonać - a to zwykle zależy od Twojej lokalizacji.