grudzień 2019

Baza Danych Odpadowych - BDO kto musi się wpisać, a kto ma to z głowy?

5 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Baza danych odpadowych – w skrócie zwana BDO - kolejny obowiązek, jaki nakładają na przedsiębiorców (i nie tylko) przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.


Pierwsze pytanie – co to jest baza danych odpadowych?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, bo tak brzmi pełna nazwa, to nic innego jak rejestr, do którego muszą wpisać się podmioty m.in. wprowadzające na rynek produkty w opakowaniach (np. importerzy różnych produktów do kraju), gospodarują odpadami (np. zbierają, transportują) oraz prowadzą punkty sprzedaży (handlu detalicznego jak np. sklep spożywczy), w którym oferują czy wydają klientom reklamówki. Celem jest więc zebranie tych podmiotów w „jednym miejscu”, tak aby łatwiej było je kontrolować i zapobiegać nieprawidłowościom w  postępowaniu z odpadami.


Najważniejsza sprawa – kto musi się wpisać do BDO?

Rozpatrując sprawę BDO pojawia się jedno główne pytanie – czy muszę wpisywać siebie (swoją firmę) do tego rejestru?

Zgodnie z objaśnieniami prawnymi Ministra Klimatu, do rejestru BDO obowiązek mają wpisać się podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów.

Kto więc nie musi prowadzić ewidencji odpadów i kto nie musi wpisać się do BDO? Zgodnie z ustawą, obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy:


  1. Wytwórców odpadów komunalnych,
  2. Wytwórców odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
  3. Wytwórców będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy;
  4. Osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy;
  5. Podmiotów, o których mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów.

Większości z nas będzie dotyczył jedynie przypadek wskazany wyżej w pkt. 1 – pytane więc, co to są odpady komunalne?

Otóż są to odpady powstające w gospodarstwach domowych (z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji), a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów (a więc np. firm i biur!), które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Czy więc moja firma musi rejestrować się w BDO? Minister Klimatu wyjaśnił, że „odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne (…)”. Jako przykłady takich odpadów podano: makulaturę, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, jak np. czajniki oraz zużyte tonery - jeżeli nie zawierają składników niebezpiecznych.



Niestety, nie ma więc jednej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony małe biura czy firmy, które co jakiś czas mają do wyrzucenia toner czy makulaturę, na pewno nie muszą wpisywać się do BDO, a z drugiej jednak strony, część firm (szczególnie np. firmy budowlane, salony kosmetyczne), które w ramach prowadzonej przez siebie działalności produkują masę różnych odpadów – jak gruz, opakowania po farbach, tynkach czy po środkach kosmetycznych, medycznych – będą musiały do BDO się wpisać.


Nie wiesz czy powinienieś wpisać się do BDO?
Skontaktuj się z nami! Sprawdzimy to.Skontaktuj się

Do kiedy trzeba się zarejestrować w BDO?

Dla firm, które w BDO muszą się zarejestrować ważne będzie do kiedy rejestracja ma nastąpić – otóż do BDO trzeba wpisać się do końca roku 2019, a więc trzeba być w rejestrze od stycznia 2020. Na firmy, które do rejestru się nie wpiszą będą nakładane kary, które mogą wynosić nawet do miliona złotych. Co jeżeli nie zdążyłeś wpisać się do BDO przed 1 stycznia 2020 r.? Wciąż możesz to zrobić i jest to zalecane przez Ministerstwo Klimatu – aby jak najszybciej się w BDO zarejestrować. Z pewnością lepiej samemu się tam zgłosić z opóźnieniem, niż zgłaszać się do BDO dopiero w wyniku kontroli przeprowadzonej przez urzędników.


Jak zwolnić się z obowiązku wpisu do BDO?

Jeżeli jednak nie wpisałeś się do rejestru, a na pierwszy rzut oka wydaje się, że powinieneś – nie panikuj, być może wcale nie musiałeś.

Obowiązek wpisania się do BDO nie dotyczy firm, które podpiszą umowę na świadczenie usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw z inną specjalistyczną firmą, która zajmuje się m.in. zbieraniem odpadów czy ich transportem. W takim przypadku wytwórcą odpadów będzie ta firma odbierająca odpady (uwaga, chyba że w umowie uzgodnione zostało inaczej).


A więc, jeżeli Twoja firma prowadzi np. salony kosmetyczne i produkuje odpady medyczne (strzykawki, skalpele, żyletki) ale ma podpisaną umowę ze specjalistycznym podmiotem zbierającym i odbierającym te odpady – to prawdopodobnie nie musisz wpisywać się do BDO, wystarczy jeżeli będzie wpisana tam firma odbierająca od Ciebie te odpady. Podobnie będzie np. z firmą budowlaną czy innymi przedsiębiorstwami produkującymi odpady. Jeżeli jednak firma taka jedynie te odpady odbiera, a Ty wcześniej je zbierasz i gromadzisz — taka umowa może Cię nie zwolnić z obowiązku wpisu do BDO.


Gdzie i jak się zarejestrować w BDO?

Od 1 stycznia 2020r.:

  1. Co do zasady rejestracja będzie możliwa wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.bdo.mos.gov.pl.
  2. Formularze rejestrowe, aktualizacyjne i o wykreśleniu z rejestru złożone za pośrednictwem strony internetowej www.bdo.mos.gov.pl albo indywidualnego konta w BDO nie będą wymagały opatrzenia ich podpisem.

Wpisu do BDO może dokonać także pełnomocnik, a więc możemy zrobić to za Ciebie, tak jak wpisywaliśmy już naszych klientów. Daj znać jeżeli potrzebujesz pomocy.


BDO – dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje na temat BDO, obowiązków wytwórców odpadów oraz sankcji za naruszenie przepisów ustawy, można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-wypelniac-obowiazki-srodowiskowe/odpady-w-2020-r-rejestracja-ewidencja-i-sprawozdawczosc#2

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-wypelniac-obowiazki-srodowiskowe/proc_706-wpis-do-rejestru-bdo-sklepy-i-hurtownie-ktore-podlegaja-oplacie-recyklingowej-za-torebki-foliowe?selected_institution=0

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-wypelniac-obowiazki-srodowiskowe/proc_170-wpis-do-rejestru-bdo-podmioty-wprowadzajace-produkty-produkty-w-opakowaniach-i-gospodarujace-odpadami

https://bdo.mos.gov.pl/news/objasnienia-prawne-ministra-klimatu-dotyczace-obowiazku-rejestracji-w-bdo/

Pod tym linkiem można skorzystać z narzędzia w postaci ankiety, która ma na celu wspomóc podmiot w ustaleniu obowiązku do uzyskania wpisu w Rejestrze BDO https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści