październik 2022

Co potrzeba do założenia spółki z o.o.?

3 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Spółkę z o.o. można założyć u notariusza lub przez Internet. Obie metody szczegółowo rozpisałem tutaj, więc jeżeli potrzebujesz się dowiedzieć jakie są różnice i co wybrać – zapraszam do przeczytania.

W zależności od wybranego sposobu rejestracji spółki z o.o., przed rozpoczęciem rejestracji przygotuj:


Przy rejestracji elektronicznej:

  1. Nazwę i adres spółki,
  2. Dane sądu rejestrowego właściwego dla adresu spółki,
  3. Imiona i nazwiska wspólników,
  4. Numery PESEL wspólników i ich adresy do doręczeń,
  5. Dane osobowe zarządu, w tym adres do doręczeń,
  6. Sposób reprezentacji spółki,
  7. Kody PKD przyszłej działalności spółki,
  8. Wysokość kapitału zakładowego, który może być wyłącznie pieniężny – w wysokości min 5 000,00 zł,
  9. Ilość i wartości nominalne udziałów obejmowanych przez poszczególnych wspólników,
  10. Środki pieniężne na rachunku bankowym do wpłaty kapitału zakładowego oraz opłaty sądowej,
  11. Sprawne łącze internetowe,
  12. Profil Zaufany.

Przy rejestracji tradycyjnej

  1. Nazwę i adres spółki,
  2. Imiona i nazwiska wspólników,
  3. Numery PESEL wspólników i ich adresy do doręczeń,
  4. Dane członków zarządu, w tym adres do doręczeń,
  5. Sposób reprezentacji spółki,
  6. Kody PKD przyszłej działalności spółki,
  7. Wysokość kapitału zakładowego – w wysokości minimum 5 000,00 zł,
  8. Ilość i wartości nominalne udziałów obejmowanych przez poszczególnych wspólników,
  9. Informacje o szczegółowych uprawnieniach lub dodatkowych zapisach dotyczących np. prawa pierwszeństwa, możliwości umorzenia udziałów, prawa przyłączenia czy prawa pociągnięcia.

Uwaga! W trakcie rejestracji może okazać się, że potrzebne będą dodatkowe informacje, jednak by ułatwić sobie działanie warto rozpocząć już z pewnym pakietem danych.

Pamiętaj! Aby cała procedura przebiegła sprawnie, warto przygotować te dane wcześniej, ponieważ danych oraz konieczność uzyskania ich od zajętego wspólnika może wstrzymać proces składania wniosku lub przygotowywania umowy spółki przez prawnika na wiele godzin a nawet dni.

Chcesz założyć spółkę z o. o.?
Napisz do nas!Skontaktuj się

Jak wybrać nazwę spółki?

Nazwa spółki może być dowolna, warto jednak sprawdzić czy spółka o podobnej lub takiej samej nazwie nie jest już wpisana do KRS. Jeżeli chciałbyś zarejestrować spółkę o takiej samej nazwie jak inna, istniejąca spółka – sąd KRS może się nie zgodzić i nie zarejestruje Twojej spółki.

Jak to sprawdzić? Bardzo prosto, wystarczy wejść na oficjalną wyszukiwarkę KRS (https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html), wpisać nazwę spółki i jeżeli wyskoczy nam taka sama – to lepiej zmienić na inną, a jeżeli okaże się, że nie ma takiej spółki w rejestrze – można śmiało zakładać pod wybraną nazwą.

Jak wybrać PKD spółki?

Przede wszystkim wybierz PKD odpowiadające temu, co rzeczywiście spółka będzie robiła. Wszystkie kody PKD wraz z opisem są dostępne w oficjalnej przeglądarce: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd. Sprawdź dokładnie opisy i wybierz odpowiednie kody.

Do umowy spółki warto wpisać jednak zdecydowanie więcej kodów, niż będzie na początek potrzebne. Do KRS wpisuje się jedynie 10 kodów PKD ale to nie znaczy, że w umowie spółki nie może być ich znacznie więcej.

Warto więc wpisać kody PKD:

  1. Dotyczące działań, które spółka może będzie wykonywała w przyszłości – nawet jeżeli to dopiero wstępne plany, wpisz je od razu to unikniesz konieczności zmiany umowy spółki w przyszłości,
  2. Pewne ogólne kody, które mogą się przydać niezależnie od branży i planów – na przykład kod 85.59.B „Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane” czy kod PKD 73 „reklama, badanie rynku i opinii publicznej”. Dzięki temu będziesz miał/a dużą swobodę w organizowaniu szkoleń, różnych wyjazdów edukacyjnych czy kampanii reklamowych.
  3. Ogólne kody, które mogą być pomocne dla danej branży. Jeżeli Twoja firma ma w planach jakąkolwiek działalność w Internecie – wpisz PKD 63 „działalność usługowa w zakresie informacji”¸ który to dział PKD obejmuje działalność portali internetowych czy przetwarzanie danych. Pozwoli Ci to na prowadzenie szerokiej działalności w Internecie bez zastanawiania się czy masz odpowiednie PKD.

Pomoc przy założeniu spółki z o.o.

Niezależnie od wybranego sposobu założenia spółki napisz do nas jeżeli potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu umowy spółki, wyborze nazwy lub kodów PKD. Możemy dla Ciebie przygotować wszystkie dokumenty w internetowym panelu do zakładania spółek, a następnie pomóc Ci je podpisać lub zorganizować dla Ciebie wizytę u notariusza - i tym sposobem założyć Twoją spółkę.

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści