Zmiany w prawie | marzec 2020

Dwie możliwości dla organizatorów turystyki, hoteli i firm eventowych, by uratować się przed katastrofą. Jakie możliwości daje specustawa o ratowaniu przedsiębiorców?

| 4 minuty

Dwie możliwości dla organizatorów turystyki, hoteli i firm eventowych aby uratować się przed katastrofą. Jakie możliwości daje specustawa o ratowaniu przedsiębiorców?

Nad samym ranem 28 marca 2020 r. sejm przyjął pakiet ustaw mających ratować polskich przedsiębiorców w dobie kryzysu wywołanego pandemią wirusa.

Nie da się ukryć, że jedną z najciężej doświadczonych przez obecną sytuację branż jest branża turystyczna i rozrywkowa.  Ruch w interesie hoteli i biur podróży spadł do zera. Nie odbywają się też żadne z zaplanowanych imprez czy eventów. A koszty pozostały. Mało tego, pozostało prawo, które w zamyśle ma chronić klientów biur podróży (nie twierdzę, że to źle) ale w obecnej sytuacji okazuje się być gwoździem do trumny turystki.

Chodzi oczywiście o ustawę o usługach turystycznych dnia 24 listopada 2017 r., która w art. 47 ust. 4 oraz art. 47 ust. 5 pkt 2 stwierdza m.in. że:

  1. Turysta ma prawo odstąpić od umowy w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu do którego się wybiera (wykupił wyjazd) lub jego bezpośrednim sąsiedztwie;
  2. Biuro podróży może odstąpić od umowy z tych samych przyczyn, choć wiadomo że biuro zrobi to dopiero, kiedy będzie musiało.

 

Co powyższe przepisy oznaczają w praktyce? Oznaczają, że jeżeli w miejscu wykupionych wakacji lub innego wyjazdu panuje epidemia wirusa, to możemy – będąc klientem – odstąpić od umowy i otrzymać zwrot całości wpłaconych pieniędzy. Słowem, biuro podróży musi je nam zwrócić. Przepis oczywiście bardzo korzystny z punktu widzenia klienta, ale gdy doszło do prawdziwej epidemii – właśnie takiej jak mamy obecnie – to wyszły na wierzch efekty uboczne jego obowiązywania. Ponieważ, kto może odwołuje wyjazd i żąda zwrotu pieniędzy, oczywiste stało się że biura zbankrutują jedno po drugim - kogo bowiem stać na to aby oddać zaliczki i wpłaty za wyjazdy za następny miesiąc lub miesiące, kiedy te środki już dawno popłynęły na zaliczki za bilety, hotele, przejazdy i bieżące koszty?

Słusznie więc rządzący uznali, że przepis ten należy czym prędzej zmienić aby ratować branżę turystyczną. 

Opisana wyżej sytuacja jest analogiczna dla hoteli (nie są organizatorami turystyki), organizatorów wystaw i kongresów, instytucji kultury rozrywki czy klubami sportowymi – w każdym z tych przypadków, klient może odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy za bilet czy pobyt. Co zatem wymyślono w specustawie aby ratować przedsiębiorców?

 

Obowiązek zwrotu pieniędzy po 180 dniach

 

Pierwsze z przyjętych rozwiązań to zmiana terminu obowiązku zwrotu pieniędzy. Do tej pory zwrot miał być bezzwłoczny, przedsiębiorca miał oddać pieniądze i tyle. W przypadku gdy od wyjazdów na wycieczki czy wakacje odstępują wszyscy na raz – takie rozwiązanie nie może zadziałać.

W związku z powyższym specustawa wprowadza nowe rozwiązanie:

- turysta / nabywca biletu cały czas ma prawo odstąpić od umowy w przypadku np. wirusa w okolicy,

- tylko że, to odstąpienie jest skuteczne z mocy prawa dopiero po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu,

- a ponieważ pieniądze zwraca się gdy „odstąpienie jest skuteczne” – organizator turystyki czy hotel mogą trzymać środki klienta jeszcze przez 180 dni.

Takie rozwiązanie ma za zadanie zapewnienie płynności finansowej dla przedsiębiorców „turystycznych”. Poza tym, ma skłonić klientów aby nie odwoływali wyjazdów, a jedynie przekładali je na późniejsze terminy. Skoro pieniędzy i tak nie zobaczysz od razu, to może lepiej po prostu wyjazd przełożyć?

Myślę, że projektując specustawę przyjęto, że za 180 dni będzie już po kryzysie, a organizatorzy turystyki oraz hotele będą miały dość wpływów gotówki z bieżącej sprzedaży, aby zwracać pieniądze za odwołane wycieczki i pobyty z okresu epidemii.

 

Voucher w zamian za pieniądze

 

Drugie rozwiązanie jest nieco bardziej pro-biznesowe, bo zakłada że zamiast oddawać pieniądze – przedsiębiorca będzie mógł wydać klientowi voucher. Voucher oczywiście będzie uprawniał do skorzystania z usług danego biura podróży lub hotelu w przyszłości. Przedsiębiorca nie dość więc, że nie musi teraz oddawać pieniędzy klientowi, to ma jeszcze pewność że ten klient do niego wróci, wydać środki przyznane na voucherze. W mojej opinii takie rozwiązanie było możliwe i przed specustawą, ale może dobrze że zostało do niej wpisane, prościej będzie przekonać klientów, że to dobre rozwiązanie.

Aby móc przyznać voucher zamiast oddawać środki pieniężne, trzeba spełnić kilka wymogów:

  1. Po pierwsze, klient musi się zgodzić na zamianę zwrotu pieniędzy na voucher – jeżeli więc klient stanowczo będzie żądał zwrotu pieniędzy, przedsiębiorca nie ma innego wyboru jak je oddać (ale za 180 dni).
  2. Po drugie, klient musi być uprawniony do skorzystania z vouchera przynajmniej przez rok, licząc od dnia w którym pierwotnie impreza / wyjazd miał się odbyć,
  3. No i po trzecie, wartość vouchera nie może być niższa niż wartość dokonanej wpłaty.

 

Przedstawione rozwiązania to dwie możliwości przewidziane specjalnie dla organizatorów turystyki, hoteli, organizatorów wystaw czy kongresów i innych podobnych instytucji.

Poza tym specustawa zakłada sporo innych możliwości m.in. dla przedsiębiorców. Jeżeli interesuje Cię przykładowo jak możesz obniżyć koszty związane z wynagrodzeniami w firmie – przeczytasz o tym tutaj.

 

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dostawać od nas więcej praktycznych wyjaśnień i informacji, zapraszam do zapisania się na nasz Kancelaryjny newsletter.

 

 

Artykuł to za mało?

Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy

Skontaktuj się

Proponowane artykuły