| maj 2021

Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna?

| 2 minuty

Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna?

Jak działa prosta spółka akcyjna?

Prosta spółka akcyjna jest to zupełnie nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, która powinna wejść w życie z dniem 1 lipca 2021 r.

Dzięki rewolucyjnym zmianom, Prosta Spółka akcyjna ma znacznie ułatwić rozwój polskich startupów i firm.

Zakładanie spółki ma być tanie jak nigdy. Wnoszenie kapitału, wpłaty i wypłaty na rzecz inwestorów – szybkie i łatwe, a rezygnacja z formalizmów typu rejestracja zmian w KRS czy łatwe sprzedawanie akcji – ma zapewnić spółce płynność i elastyczność dopasowaną do XXI wieku i ery Internetu.
 

Co to jest prosta spółka akcyjna?

W lekkim uproszczeniu, Prosta Spółka Akcyjna jest połączeniem najlepszych cech trzech dotychczas istniejących w Polsce rodzajów spółek:

 1. Spółki z . o.o. – w PSA są podobne zasady dotyczące zarządu czy odpowiedzialności,
 2. Spółki akcyjnej – emisja akcji pozwala na szybkie zbieranie kapitału,
 3. Spółki osobowej – poprzez możliwość wniesienia do spółki wkładu w postaci pracy, co jest niemożliwe w przypadku np. spółki z o.o.
   

Ustawodawca wziął więc najlepsze cechy z innych spółek (te opisane powyżej ale i dalej w tekście) i złożył z nich zupełnie nową formę prawną. Dzięki temu powstała spółka, która:

 1. Ma być tania w założeniu i prowadzeniu,
 2. Ma dawać nieznane dotychczas możliwości szybkiego inwestowania i wypłaty środków ze spółki,
 3. Ma umożliwiać łączenie pracy założycieli startupów z pieniędzmi wpłacanymi przez inwestorów.
   

Kapitał akcyjny 1 zł

Największą nowością w prostej spółce akcyjnej jest wymóg wniesienia kapitału akcyjnego w wysokości zaledwie 1 zł.

W praktyce nie potrzeba mieć żadnego kapitału żeby taką spółkę założyć. Co więcej, zmiana tego kapitału nie powoduje konieczności zmiany umowy spółki!

Koniec więc przydługawych spotkań u notariusza i dziesiątek maili z prawnikami, żeby zorganizować podwyższenie kapitału spółki. Teraz można podwyższyć kapitał bez tej całej udręki.

Cały proces, jak wygląda obracanie kapitałem w PSA opisuję pod tym linkiem.
 

Wkłady na kapitał akcyjny

Kolejna rewolucja to możliwości wniesienia pracy jako wkładu na kapitał akcyjny. W spółce z o.o. czy akcyjnej jest to niemożliwe.

To świetny pomysł, szczególnie z perspektywy startupów, w których założyciele z reguły wnoszą do spółki pracę a nie pieniądze. Do tej pory było to zawsze problematyczne – trzeba było się mocno nagimnastykować, żeby founderzy mogli dostać udziały w zamian za już wykonaną pracę (np. przy okazji podwyższenia kapitału).

Od teraz powinno to być proste i przyjemne – akcjonariusze Prostej Spółki Akcyjnej będą mogli objąć akcję w zamian za wykonaną pracę i będzie to można zapisać wprost w umowie spółki.

Oznacza to także, że nie będzie potrzebny żaden kapitał na start, bo od początku akcje będzie można pokrywać pracą.

Wkłady pieniężne będą mogły zostać wniesione w terminie 3 lat od objęcia akcji. To spore uproszczenie, które pozwoli np. na umówienie się z inwestorami, że wpłaty kapitału do spółki będą następowały w określonych transzach.
 

 

Masz pytania dotyczące Prostej Spółki Akcyjnej?

Napisz do nas!

Kontakt

 

Kapitał a akcje

Jesteśmy przyzwyczajeni do faktu, że kapitał spółki jest nierozerwalnie związany z udziałami albo akcjami. Każdy udział/akcja ma zapisaną wartość, a zmiana kapitały zakładowego wymaga stworzenia nowych udziałów czy też akcji (lub ich umorzenia przy obniżeniu).

W Prostej Spółce Akcyjnej ta utarta zasada została złamana.

W PSA akcje są beznominałowe (nie mają zastrzeżonej żadnej wartości) a kapitał akcyjny nie jest związany z ilością akcji!

Dla polskich przedsiębiorców i prawników to na pewno lekki szok. Jak to więc działa w PSA?

Na kapitał akcyjny przeznacza się wniesione na pokrycie akcji wkłady pieniężne oraz niepieniężne.

Minimalna wartość tego kapitału stanowi 1 zł jednak jeżeli spółka wyemituje nowe akcje, a inwestorzy obejmą je za wkłady – wtedy kapitał akcyjny urośnie. Gdzie więc różnica? Otóż wysokość kapitału akcyjnego nie jest określana w umowie spółki, w związku z tym jego zmiana (np. podwyższenie) nie będzie skutkowała koniecznością zmiany umowy spółki i długotrwałym procesem rejestracji w KRS (więcej szczegółowych informacji jak działa kapitał akcyjny i wpłaty na akcje znajdziesz tutaj) .

Dzięki temu łatwo będzie też zwrócić część wniesionych wpłat – o czym piszę poniżej.
 

Zwrot środków z kapitału spółki

To także rewolucja. Nie ma żadnej możliwości zwrotu kapitału wniesionego do spółki z o.o. czy spółki akcyjnej.

W prostej spółce akcyjnej wygląda to zgoła inaczej – kasa wpłacona na kapitał akcyjny spółki może zostać zwrócona na rzecz wpłacającego wspólnika.

Nie tak zupełnie bez dochowania żadnych obowiązków ale jednak- środki mogą zostać wypłacone akcjonariuszom tytułem dywidendy przy uwzględnieniu testu bilansowego oraz zakazu wypłat zagrażających wypłacalności spółki. To rozwiązanie także zwiększa elastyczność finansową spółki.
 

Nowe możliwości w prostej spółce akcyjnej

PSA wprowadza także wiele innych nowości:

 1. Akcje będą miały formę elektroniczną i będzie je można sprzedawać przez email,
 2. Będzie można stworzyć akcje założycielskiej, które zabezpieczą wspólników przed rozwodnieniem,
 3. Umowa Prostej Spółki Akcyjnej będzie pozwalała na zawarcie w niej niemal dowolnych zapisów,
 4. Będzie można ustanowić Radę Dyrektorów, która będzie połączeniem zarządu i rady nadzorczej.
   

Założenie Prostej Spółki Akcyjnej

Prosta Spółka Akcyjna wydaje się dobrym rozwiązaniem, które wesprze rozwój polskich startupów i innych spółek poszukujących inwestorów.

Znaczne uproszczenia względem spółki akcyjnej, przy zachowaniu zalet spółki z o.o. czy spółki osobowej powinny okazać się użytecznym narzędziem.

Jeżeli myślisz nad założeniem Prostej Spółki Akcyjnej i potrzebujesz pomocy, odezwij się do nas. Ponieważ od lat pracujemy w środowisku startupów i spółek z o.o., śledzimy ten temat od początku. Dzięki nabytej praktyce wiemy już teraz, jak wykorzystać zalety Prostej Spółki Akcyjnej.

Artykuł to za mało?

Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy

Skontaktuj się

Proponowane artykuły