czerwiec 2019

E-commerce: organizacja i obsługa prawna międzynarodowego sklepu internetowego

2 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Wydawać się może, że założenie sklepu internetowego to prosta sprawa. Niestety - wbrew obiegowej opinii - regulamin to nie wszystko, a kopiowanie go z innych sklepów wiąże się z ogromnym ryzykiem. W dodatku są branże, które charakteryzują się specyficznymi obostrzeniami i wymogami. Również sprzedaż zagraniczna wymaga dopilnowania szeregu formalności.

Aby mieć pewność, że nasz sklep nie narusza w żaden sposób wymogów prawa, lepiej zdać się na pomoc specjalistów. Tak zrobił klient, który zgłosił się do Kancelarii w maju 2019 roku.


Obsługa prawna sklepów internetowych

Szybko rozwijający się start-up nawiązał współpracę ze światową marką telekomunikacyjną. Projekt tej współpracy zakładał między innymi stworzenie sklepu internetowego, prowadzącego sprzedaż aż w sześciu krajach europejskich.

Aby mieć pewność, że działalność sklepu nie narusza praw związanych ze sprzedażą produktów telekomunikacyjnych i praw obowiązujących w każdym z sześciu krajów działalności, start-up zlecił Kancelarii obsługę prawną założenia i organizacji tworzonego sklepu. Działania prawników Kancelarii objęły w pierwszej kolejności badania przedmiotu działalności sklepu i sprawdzenie wymagań dotyczących wprowadzenia na poszczególne rynki produktów telekomunikacyjnych będących przedmiotem działalności sklepu.


Internetowa obsługa sklepu online

W dalszych krokach prawnicy przygotowali wdrożenie prawne sklepu internetowego. Prawnicy Kancelarii podjęli działania mające na celu zdefiniowanie odpowiednich pojęć do stworzenia regulaminu sklepu internetowego oraz przygotowanie rozwiązań w zakresie zasad korzystania ze sklepu, obsługi klienta w sześciu krajach, zasad płatności, reklamacji oraz ochrony danych osobowych w związku z art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO). Współpraca Kancelarii i start-upu jest kontynuowana - Kancelarii powierzono sprawowanie obsługi prawnej powstałego sklepu internetowego. Całość obsługi opisanego procesu przebiegała niemal wyłącznie przez Internet.

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści