Wydawać się może, że założenie sklepu internetowego to prosta sprawa. Niestety - wbrew obiegowej opinii - regulamin to nie wszystko, a kopiowanie go z innych sklepów wiąże się z ogromnym ryzykiem. W dodatku są branże, które charakteryzują się specyficznymi obostrzeniami i wymogami. Również sprzedaż zagraniczna wymaga dopilnowania szeregu formalności.
Aby mieć pewność, że nasz sklep nie narusza w żaden sposób wymogów prawa, lepiej zdać się na pomoc specjalistów. Tak zrobił klient, który zgłosił się do Kancelarii w maju 2019 roku.
Szybko rozwijający się start-up nawiązał współpracę ze światową marką telekomunikacyjną. Projekt tej współpracy zakładał między innymi stworzenie sklepu internetowego, prowadzącego sprzedaż aż w sześciu krajach europejskich.
Aby mieć pewność, że działalność sklepu nie narusza praw związanych ze sprzedażą produktów telekomunikacyjnych i praw obowiązujących w każdym z sześciu krajów działalności, start-up zlecił Kancelarii obsługę prawną założenia i organizacji tworzonego sklepu. Działania prawników Kancelarii objęły w pierwszej kolejności badania przedmiotu działalności sklepu i sprawdzenie wymagań dotyczących wprowadzenia na poszczególne rynki produktów telekomunikacyjnych będących przedmiotem działalności sklepu.
W dalszych krokach prawnicy przygotowali wdrożenie prawne sklepu internetowego. Prawnicy Kancelarii podjęli działania mające na celu zdefiniowanie odpowiednich pojęć do stworzenia regulaminu sklepu internetowego oraz przygotowanie rozwiązań w zakresie zasad korzystania ze sklepu, obsługi klienta w sześciu krajach, zasad płatności, reklamacji oraz ochrony danych osobowych w związku z art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO). Współpraca Kancelarii i start-upu jest kontynuowana - Kancelarii powierzono sprawowanie obsługi prawnej powstałego sklepu internetowego. Całość obsługi opisanego procesu przebiegała niemal wyłącznie przez Internet.