czerwiec 2021

Pakiet VAT e-commerce – jaki ma wpływ na marketplace’y?

3 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą e-commerce i szukasz informacji, czym dokładnie jest nowy pakiet VAT e-commerce (wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021) to zapraszam Cię do przeczytania wcześniejszego wpisu, dostępnego tutaj – wyjaśniam w nim, czym jest VAT e-commerce.

Poniżej opisuję już dokładnie jaki wpływ ma ten pakiet na przedsiębiorców sprzedających online (e-commerce), ze szczególnym uwzględnieniem platform typu marketplace.

Nowe obowiązki dla platform e-commerce

Pomimo tego, że pakiet VAT e-commerce przewiduje szereg uproszczeń, planowane przepisy oznaczają także szereg nowych obowiązków dla niektórych przedsiębiorców działających w sektorze e-commerce.

Szczególnie ważne jest to dla platform typu marketplace, czyli platform handlowych ułatwiających dostawę towarów przez przedsiębiorców na rzecz konsumentów (B2C) poprzez interfejs elektroniczny.

Wprowadzenie pakietu VAT e-commerce wiąże się dla takich firm z nowymi zobowiązaniami w zakresie rozliczenia i wpłacenia podatku VAT.

Na gruncie nowych przepisów platformy marketplace (a więc ułatwiające sprzedaż poprzez użycie interfejsu elektronicznego, takiego jak platforma, platforma handlowa, portal lub podobne środki) będą traktowane tak, jakby same otrzymały i dokonały dostawy towarów, a nie tylko udostępniały platformę.

Przez to będą zobowiązane do rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu tych transakcji. To olbrzymia zmiana w stosunku do obecnej praktyki, w której podobne portale nie muszą w ogóle przejmować się podatkiem VAT.


Masz więcej pytań?
Napisz do nas!Skontaktuj się

Kogo dotyczy obowiązek rozliczania VAT w pakiecie VAT e-commerce?

Opisane wyżej obowiązki rozliczania VAT przez marketplace’y będą dotyczyły jednak wyłącznie:

  1. Sprzedaży na odległość towarów importowanych (spoza UE) w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, przesyłanych konsumentom w UE;
  2. Wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub dostawy towarów na rzecz konsumentów w przypadku gdy sprzedaż będzie realizowana na terenie UE przez dostawcę nieposiadającego siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie UE.

W przypadku tych transakcji platformy zobowiązane będą nie tylko do odpowiedniego rozliczania podatku VAT, ale także do prowadzenia dodatkowej ewidencji w postaci elektronicznej.

W związku z tym platformy będą musiały uzyskać od kontrahentów spoza UE szereg dodatkowych informacji umożliwiających prowadzenie takiej ewidencji, w tym opis towarów, wartość, miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów wraz z datą dostawy czy też numer zamówienia.

To pewnie w wielu przypadkach wymaga zmiany obecnych umów handlowych tych firm.

Rejestracja w portalu OSS

Jednocześnie platformy będą mogły skorzystać z rozliczenia w punkcie kompleksowej obsługi VAT-OSS („One Stop Shop”). Jeśli zdecydują się zarejestrować w portalu OSS, rozliczenie podatku, złożenie miesięcznej deklaracji VAT elektronicznej oraz wypełnienie dodatkowych obowiązków będzie znacznie prostsze.

Więcej o możliwości zastosowanie punktu „One Stop Shop” w działalności e-commerce pisałem także we wcześniejszym wpisie, dostępnym tutaj.

Nowe wyzwania

Wprowadzenie pakietu VAT e-commerce stawia nowe wyzwania podatkowe przed platformami sprzedażowymi. W związki z koniecznością rozliczania podatku VAT, koniecznie mogą okazać się zmiany w zakresie posiadanych umów handlowych czy regulaminów takich platform.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w dostosowaniu przedsiębiorstwa do tych zmian, napisz do nas!

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści