W związku z trwającą pandemia i powszechną zmianą sposobu pracy na pracę zdalną, Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii rozpoczęło prace nad ustawą regulująca zasady pracy zdalnej.
Nowe przepisy będą dotyczyły m.in. kosztów wykonywania pracy zdalnej czy nawet wypadków przy pracy – podczas pracy zdalnej.
UWAGA: już są nowe przepisy, sprawdź zmiany w kodeksie pracy w naszym wpisie „Jak wprowadzić pracę zdalną”.
Praca zdalna to praca, która ma być wykonywana całkowicie bądź częściowo w miejscu zamieszkania pracownika albo w innym ustalonym miejscu – poza siedzibą pracodawcy.
Nie ma potrzeby ustalania z góry zarówno miejsca pracy jak i w ogóle pracy w formie pracy zdalnej. Pracownik i pracodawca mogą ustalić to od razu przy zawieraniu umowy ale także później – już w trakcie jej trwania.
Po pierwsze, wniosek o możliwość pracy zdalnej będzie mógł złożyć sam pracownik. Będzie również możliwość, żeby to pracodawca wysłał pracownika do pracy zdalnej. To jednak wyłącznie pod warunkiem, że pracownik będzie miał odpowiednie warunki lokalowe i techniczne żeby pracować zdalnie.
W opisanych przypadkach, każda ze stron może zrezygnować z pracy zdalnej w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy zdalnej. Nie widzę jednak powodu, dla którego nie można by zrobić tego w każdym czasie na zasadzie porozumienia stron.
W firmach, w których działają związki zawodowe, zasady wykonywania pracy zdalnej ma określać porozumienie zawarte pomiędzy pracodawcą i zakładowymi organizacjami zawodowymi. W przypadku, gdyby nie doszło do zawarcia takiego porozumienia albo jeżeli u pracodawcy nie funkcjonują związki zawodowe – zasady powinien określać regulamin pracy zdalnej ustalony przez pracodawcę.
Większość firm zatrudniających pracowników będzie więc zobowiązana do przygotowania takiego regulaminu pracy zdalnej.
Nowe przepisy przewidują, że pracodawca będzie musiał dostarczyć pracownikowi materiały i narzędzia potrzebne do pracy zdalnej.
Dodatkowo, pracodawca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej. Do takich kosztów należą np. energia elektryczna, szybszy Internet czy przykładowo rachunki za telefon. Koszty te mają zostać ustalone pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Jeżeli pracownik będzie wykonywał prace przy wykorzystaniu własnych środków – np. laptopa i telefonu – będzie mu się należał ekwiwalent za zużycie jego sprzętu. To także ma być ustalone miedzy stronami.
Ministerstwo pomyślało także o możliwości zdalnego szkolenia pracowników pracujących zdalnie. Zgodnie z planowanymi przepisami, szkolenie BHP dla nowych pracowników zatrudnionych zdalnie także będzie mogło odbywać się zdalnie. To znaczne ułatwienie.
UWAGA: już są nowe przepisy, sprawdź zmiany w kodeksie pracy w naszym wpisie „Jak wprowadzić pracę zdalną”.
Inne ważne sprawy, które regulować będą nowe przepisy to m.in. zasady jak rozpatrywać wypadki przy pracy, do których doszło podczas pracy zdalnej oraz czego nie musi pracodawca (np. nie ma obowiązki organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp).
Wszystkie te zmiany to dopiero pomysły, jakie zostały opublikowane w pierwszym projekcie ustawy. Jeżeli chcesz być na bieżąco i dostać informacje jak tylko coś się zmieni – zapisz się na nasz newsletter.