Prawo w branży IT

Pomoc prawna dla branży IT to specyficzne zadanie.

Software house tworzący oprogramowanie IT potrzebuje szczególnego rodzaju pomocy przy załatwianiu swoich prawniczych wyzwań. Sprawy muszą być rozwiązywane szybko, zawarcie umowy i podpisanie kontraktu musi być kwestią najdłużej dni a nie tygodni. Gdy sytuacja jest awaryjna i klient wraca po pilną analizę zawartego SLA – odpowiedź musi być gotowa w przeciągu godzin.

W całym procesie doradzania firmom z branży IT potrzeba wiele dodatkowej wiedzy i zrozumienia – jak przebiega praca nad tworzeniem oprogramowania? Jak działa rynek zatrudniania programistów, na co należy uważać zlecając prace zewnętrznym podmiotom?

Prawo IT to także wiedza o dystrybucji oprogramowania, modelach licencyjnych na oprogramowanie typu SAAS czy w końcu wiedza podatkowa – jak skorzystać z IP BOX? Jakie umowy podpisać by możliwie najkorzystniej rozliczyć sprzedawane oprogramowanie?

Różnice będą znaczne w przypadku firm oferujących body leasing programistów i tych, które pracują nad własnym oprogramowaniem.

Obsługa prawna branży IT

Dodatkowo, procesy IT związane z sektorem prawa często dotykają bardzo złożonych i trudnych zagadnień m.in. z zakresu ochrony danych osobowych czy prawa własności intelektualnej.

Warto by każda firma działająca w sektorze IT współpracowała z prawnikiem.

Dobra współpraca z kancelarią prawną gwarantuje bezpieczeństwo prowadzenia interesów w sektorze informatycznym. Dzięki temu można m.in. ominąć sytuacje konfliktowe między kontrahentami a partnerami, zadbać o swoją własność intelektualną, a projektując odpowiednio kontrakty wspomóc firmę pracą specjalistów — szczególnie w przypadku zlecania prac deweloperskich na zasadzie outsourcingowych form współpracy, tak często stosowanych w sektorach nowych technologii.

By znaleźć odpowiednią pomoc we wszystkich opisanych wyżej sprawach i przypadkach warto sięgnąć po profesjonalną konsultację prawną.

Nasza Kancelaria ma długoletnie doświadczenie w obsłudze branży informatycznej i znamy odpowiedzi na wszystkie powyższe kwestie. Oferujemy konkretne wsparcie prawne na różnych szczeblach rozwoju, w różnych sektorach przedsiębiorstw. Pracujemy zarówno z małymi firmami realizującymi zlecenia dla większych, jak i z holdingami zaangażowanymi w międzynarodowe projekty i zamówienia. Pomagamy w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców IT, piszemy umowy dla najbardziej skomplikowanych projektów informatycznych.

Wszystkie prace realizujemy zgodnie z potrzebami branży – szybko, z głową otwartą na możliwości niestandardowych działań i ustaleń.

Zakres działań naszej Kancelarii obejmuje:

 • bieżące doradztwo prawne i obsługę prawną branży IT
 • przygotowywanie umów oraz wsparcie prawne w trakcie i przed zawarciem umowy IT
 • wsparcie w toku weryfikacji i negocjacji umów
 • RODO w sektorze IT
 • pomoc przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze IT
 • badanie klauzul NDA (o zachowaniu poufności) oraz o zakazie konkurencji
 • sporządzanie i opiniowanie umów o tworzenie oprogramowania komputerowego (umów IT) dla deweloperów oprogramowania oraz inwestorów
 • opracowywanie regulaminów dla aplikacji mobilnych (w tym usług SaaS) i portali internetowych
 • analizę prawną planowanych przedsięwzięć informatycznych
 • audyt prawny zgodności ze standardami i regulacjami sektorowymi IT
 • projektowanie struktur holdingowych spółek z branży IT
 • tworzenie dokumentacji do przeniesienia oprogramowania IT do spółek prawa handlowego
 • opiniowanie i negocjowanie umów inwestycyjnych w branży IT
 • obsługa prawna IT sporów dotyczących umów informatycznych i oprogramowania IT

Klienci

Obsługujemy
Jesteśmy oficjalnym partnerem Fundacji Startup Podbeskidzie

Rekomendacje

Co mówią o nas partnerzy, z którymi współpracujemy?