listopad 2019

Założenie sp. z o.o. i sprzedaż udziałów

2 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Uczestnictwo w procesie założenia sp. z o.o. przy wykorzystaniu systemu S24 oraz sprzedaż jej udziałów.

System teleinformatyczny S24 umożliwia elektroniczną rejestrację podmiotów gospodarczych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych czy jawnych, a także zgłaszanie zmian w wyżej wymienionych spółkach. Prawnicy Kancelarii w ostatnim czasie uczestniczyli w procesie założenia i sprzedaży spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z wykorzystaniem systemu S24.


Decyzja o sprzedaży spółki

W omawianym przypadku pierwotni wspólnicy nie podjęli działalności gospodarczej w ramach założonej spółki, co przyczyniło się do decyzji o sprzedaży całości udziałów. Za prawidłowy przebieg sprzedaży odpowiedzialni byli prawnicy Kancelarii. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie procesu sprzedaży wszystkich udziałów oraz zmiana składu zarządu, tj. organu uprawnionego do reprezentacji spółki.


W dalszych krokach przeprowadzono zmiany związane ze zmianą siedziby spółki i jej adresu oraz podjęto prace nad nowym brzmieniem umowy spółki. Proces zakończył się zgłoszeniem całości zmian do Krajowego Rejestru Sądowego oraz dochowaniem wszelkich wymogów potransakcyjnych (m.in. w zakresie innych należytych zgłoszeń do stosownych organów).


Czynny udział Kancelarii w procesie sprzedaży udziałów

Kancelaria czuwała nad całością procesu sprzedaży, biorąc czynny udział w każdym z powyższych etapów. Działania prawników skupiały się głównie na przygotowaniu dokumentów korporacyjnych niezbędnych do wykonania transakcji, takich jak:

  • umowy sprzedaży udziałów;
  • uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki oraz uchwały Zarządu, niezbędne do przeprowadzenia transakcji w związku ze zmianą siedziby i adresu, nowym składem zarządu oraz zmianą umowy spółki;
  • nowa treść umowy spółki;
  • odpowiednie oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie do pełnienia funkcji w zarządzie, zawiadomienia o nabyciu udziałów i inne, stosowne wnioski o wpis zmian w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Dzięki doświadczeniu prawników Kancelarii cały proces przebiegł bez zakłóceń i zakończył się sprawną sprzedażą udziałów w spółce.

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści