June 2021

Jak założyć spółkę z o.o.?

5 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Contents

Wyobraź sobie taką sytuację: właśnie podjąłeś/łaś decyzję o założeniu spółki z o.o.

Biznesplan gotowy, a Ty razem ze wspólnikami chcesz cały plan wdrożyć w życie jak najszybciej. Zależy Ci, żeby proces zakładania spółki przebiegł szybko i tanio albo może chcesz wpisać do umowy spółki szczegółowe zasady i zastanawiasz się jak to zrobić?

Doskonale trafiłeś, ponieważ w tym wpisie przeprowadzę Cię przez procedurę zakładania spółki oraz pokażę, z jakich rozwiązań skorzystać w zależności od tego, na jakich zasadach będzie działała Twoja spółka z o.o.

Spółka u notariusza czy przez Internet?

A limited liability company can be established in two ways:

 1. Through conclusion of a limited liability company agreement with a notary public (in the form of a notarial deed) and then filing an electronic application for registration of the company in the National Court Register through the Court Register Portal;
 2. Poprzez zawarcie umowy spółki z o.o. przez portal S24 udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości umowy spółki w formie elektronicznej i złożenie elektronicznie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym przez portal S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/)

Wybór sposobu zależy przede wszystkim od tego, jak skomplikowane postanowienia chcesz wpisać do umowy spółki lub jak skomplikowania ma być sama spółka i prowadzona przez nią działalność. Poniżej opisuje wady i zalety każdego ze sposób założenia spółki z o.o.

Zawarcie umowy spółki przez portal S24

Jeśli w planach masz założenie spółki jednoosobowej lub w umowie spółki nie przewidujesz niestandardowych zapisów to idealnym rozwiązaniem będzie założenie spółki z o.o. przez S24.

Portal eKRS oraz formularz przeznaczony do składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. jest stosunkowo intuicyjny. Pozwala na wygenerowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wraz z wnioskiem o wpis, w tym dokumentu umowy spółki, listy wspólników czy oświadczenia o wniesieniu kapitału. Sam wniosek również możesz stworzyć za pomocą odpowiedniego formularza.

Wszystkie dokumenty podpisujesz Profilem Zaufanym, który już teraz polecam Ci założyć, bo dzięki niemu możesz również składać wnioski do urzędów, rozliczać się z ZUS-em, Urzędem Skarbowym, podejrzeć swoje punkty karne, itp.

Nie muszę dodawać też o ile bardziej komfortowe jest działanie z poziomu własnego komputera.

Szybkie założenie spółki z o.o.

Największym plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim to jak szybko spółka zostanie zarejestrowana. Zgodnie z założeniami serwisu S24 spółkę zarejestrować można nawet w dobę, choć mając na uwadze praktykę, rejestracja spółki z o.o. powinna zająć faktycznie kilka dni, maksymalnie do tygodnia.

Status złożonego wniosku możesz monitorować również z poziomu portalu. Jak tylko zostanie wydane postanowienie o wpisie Twoja spółka będzie widoczna w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tanie założenie spółki z o.o.

Złożenie wniosku za pośrednictwem eKRS jest tańsze niż w przypadku tradycyjnego wniosku. Opłata sądowa od wniosku o wpis wynosi łącznie 350 zł, podczas gdy opłata od wniosku składanego tradycyjnie wynosi 500 zł.

Przede wszystkim nie ma potrzeby sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego, wobec czego nie ma kosztów związanych z taksą notarialną. To oszczędność ok. 1200 zł, zależnie oczywiście od ustaleń z notariuszem.

Want to know more?
Write to us!Contact us

Kiedy założenie spółki z o.o. u notariusza?

Podstawową wadą zakładania spółki przez S24 jest bardzo prosty wzór umowy spółki, który jest narzucony przez system. Nie da się w nim wiele zmienić.

Jeśli umowa Twojej spółki z o.o. ma zawierać niestandardowe zapisy (opisuje poniżej), chcesz by do spółki mogły zostać wniesione wkłady niepieniężne lub chcesz niestandardowo ustalić sposób reprezentacji spółki przez zarząd - będziesz musiał skorzystać z tradycyjnej formy założenia spółki z o.o. i przygotować umowę u notariusza.

Umowa sp. z o.o. uszyta na miarę

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawarta u notariusza pozwala na wprowadzenie do umowy zapisów dotyczących np.:

 1. Aportu lub agio
 2. Uprzywilejowania udziałów
 3. Ograniczenia prawa do zbywania udziałów
 4. Dopłat
 5. Zmiany limitu kwoty zobowiązania, do którego wymagana jest uchwała
 6. Zmiany standardowych zapisów dotyczących kworum
 7. Zmiany standardowych zapisów dotyczących większości głosów potrzebnej do podjęcia uchwały
 8. Zmiany roku obrotowego na inny niż kalendarzowy.

Często również zdarza się, że inwestorzy chcący wejść do spółki wymagają odpowiednich zapisów w umowie spółki ukształtowanych często indywidualnie pod nich (np. drag along, tag along). Umowa w formie aktu notarialnego pozwala na ukształtowanie zapisów umowy, tj. sposobu działania Twojej spółki w sposób niemalże dowolny (ograniczeniem są jedynie przepisy prawa).

Więcej szczegółowych informacji o umowie spółki znajdziesz tutaj.

Spółka przez Internet vs u notariusza - co się bardziej opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z mojej strony mogę jedynie wskazać, że jeśli:

 1. Nie jesteś związany żadnymi uzgodnieniami ze wspólnikami, wymagającymi sporządzenia umowy spółki z określonymi przepisami, które odbiegają od tych standardowych,
 2. Kapitał zakładowy Twojej spółki ma być wyłącznie pieniężny,
 3. Zależy Ci na czasie,

to optymalna będzie rejestracja spółki przez Internet. Pozwoli Ci to na zmniejszenie związanych z tym kosztów oraz okresu oczekiwania na wpis spółki do KRS.

W innych przypadkach warto pewnie od razu przygotować umowę u notariusza.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Finalnie można też skorzystać z metody mieszanej – jeżeli zależy Ci, żeby spółkę mieć ekspresowo ale wiesz też, że będziesz potrzebował spersonalizowanych zapisów w umowie spółki – być może warto założyć spółkę przez S24, a dopiero w drugiej kolejności pójść do notariusza i opracować szczegółową umowę spółki, umieszczając w niej wszystkie niestandardowe postanowienia.

Dzięki takiemu sposobowi, spółka szybko pojawi się w KRS, będzie miała NIP i będziesz mógł/ mogła założyć rachunek bankowy i rozpocząć działalność, a pozostałe kwestie organizacyjne będzie można dopracować na spokojnie w kolejnych dniach.

Niezależnie co postanowisz, jeżeli potrzebujesz pomocy w założeniu spółki z o.o. – napisz do nas. Możemy przygotować dla Ciebie wszystkie dokumenty elektronicznie (a Ty je tylko podpiszesz) albo pomóc Ci w założeniu spółki u notariusza.

Is this article not enough?
If you still haven't found answers to your questions or require legal advice - we're here to help.

Fill out our contact form, let's talk.

Contact us
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Contents