sierpień 2018

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o..

5 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Wpłata pieniędzy do spółki z o.o. to wcale nie taka łatwa sprawa. Z uwagi na obostrzenia formalne, nie można po prostu przelać środków na rachunek bankowy spółki. A z uwagi na przepisy podatkowe, niektóre z metod dofinansowania mogą spowodować konieczność zapłaty podatku.

Ale – na wszystko jest sposób! Można zrobić to tak, by nie generowało kosztów, nie wiązało się z konsekwencjami podatkowymi, a przy okazji – było łatwe.

Zapraszam do zapoznania się z opisem jak wpłacić środki do spółki poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego, bez konieczności dokonywania zmiany umowy spółki.


Jak podwyższyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Standardowo zwiększenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. odbywa się poprzez zmianę umowy spółki. Trzeba zorganizować zgromadzenie wspólników u notariusza (koszty!), zmienić umowę, objąć udziały (za wszystko zapłacić) i dopiero wtedy wpłacić środki do spółki jako pokrycie podwyższonego kapitału.

Jest jednak alternatywna metoda: podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany jej umowy. Tym samym odpada największa przeszkoda – nie trzeba bowiem angażować notariusza. Oznacza to również łatwiejsze formalne wykonanie.

Jak więc podwyższyć kapitał zakładowy spółki z o.o. bez zmiany jej umowy?

Pod warunkiem, że umowa spółki dopuszcza podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki, odpowiednią uchwałę o podwyższeniu kapitału musi przyjąć Zgromadzenie Wspólników spółki.

Wystarczy, aby uchwała Zgromadzenia była w zwykłej formie pisemnej. Nie trzeba iść do notariusza, wspólnicy mogą zebrać się spontanicznie i podjąć taką uchwałę.

W małych spółkach można to zrobi nawet obiegowo – jeden ze wspólników szykuje protokół i zbiera podpisy od pozostałych – taka jeszcze bardziej odformalizowana metoda organizacji zgromadzenia w trybie art 240 ksh.

Można też zorganizować takie zgromadzenie w trybie online – nawet przy użyciu telefonu komórkowego (jak to zrobić, napisałem tutaj).


Co daje podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki?

W zależności od wybranej metody, podwyższenie kapitału może odbywać się poprzez stworzenie nowych udziałów lub poprzez podwyższenie wartości już istniejących.

W obu tych sytuacjach oznacza to jednak to samo – po dokonaniu podwyższenia można wpłacić pieniądze do spółki, tak, aby pokryć podwyższony kapitał zakładowy. Jeżeli naszym celem było więc dofinansowanie naszej spółki z o. o. – mamy stan, w którym można wpłacać pieniądze na rachunek spółki. A wystarczyła do tego tylko jedna uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego w zwykłej formie pisemnej.


Masz więcej pytań?
Napisz do nas!Skontaktuj się

Jak zrobić podwyższenie kapitału zakładowego, aby było to maksymalnie korzystne dla spółki i wspólników?

Poniżej przedstawiam jeszcze dodatkowe możliwości, które mogą uprościć cały proces.

Po pierwsze, można podwyższyć kapitał o możliwie niewielką wartość nominalną, zaznaczając jednocześnie w protokole, że wpłata na kapitał będzie wyższa. To tak zwane podwyższenie kapitału zakładowego z agio – objęcie udziałów za wartość emisyjną wyższą niż wartość nominalna udziałów.

Przykładowo, podwyższamy kapitał o 150 zł tworząc ledwie 3 nowe udziały – ale w protokole zaznaczamy, że wspólnicy wniosą na pokrycie tych udziałów np. 150.000,00 zł, a więc 50.000,00 zł za udział.

Co wtedy zyskujemy? Oszczędność na podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC.

W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki PCC płaci się od wartości, o którą podwyższony jest kapitał zakładowy, a więc w podanym przykładzie będzie to od 150 zł, a nie od 150.000,00 zł.

Takie rozwiązanie pozwoli także w przyszłości korzystnie wypłacić środki ze spółki, poprzez odpowiednie obniżenie kapitału. To oczywiście w przypadku, gdy spółka będzie miała już odpowiednio dużo środków na koncie, by wypłacać je wspólnikom.

Po drugie – podwyższenie kapitału bez zmiany umowy spółki to oszczędności na kosztach notarialnych. Jak już wspomniałem, nie trzeba robić notarialnego protokołu podwyższenia kapitału i zmiany umowy spółki. Co więcej jednak, nie trzeba też obejmować nowych udziałów w formie notarialnej, co oznacza kolejne oszczędności. W takim przypadku dotychczasowi wspólnicy składają oświadczenia o objęciu udziałów w zwykłej formie pisemnej.

Kiedy podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki jest możliwe?

Jest właściwie tylko jeden wymóg – aby móc podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki, umowa ta musi przewidywać taką możliwość. Dodatkowo postanowienie takie musi zawierać odpowiednie reguły podwyższenia – a więc określać ile maksymalnie takie podwyższenie może wynosić oraz w jakim czasie może być wykonane.

Na szczęście z doświadczenia wiem, że takie postanowienia są wpisywane do umów spółek z automatu – i pewnie w wielu spółkowych umowach są, nawet bez wiedzy czy świadomości wspólników.

Jeżeli takiego postanowienia w umowie spółki nie ma, to niestety należy zacząć od zmiany umowy spółki, a więc wpierw klasycznie (tj. z udziałem notariusza) zmienić umowę spółki, a dopiero następnie można korzystać z dobrodziejstw tego postanowienia.

Istnieje jednak także drugie ograniczenie – choć mocno dyskusyjne, a zdaniem wielu (w tym moim) zupełnie niepraktyczne i blokujące możliwość działania. Otóż, w przypadku podwyższenia kapitału bez zmiany umowy spółki, uprawnieni do objęcia udziałów są jedynie obecni wspólnicy i to wyłącznie proporcjonalnie do ilości udziałów posiadanych w spółce na dzień podwyższenia.

Jest to spora niedogodność, która nie znajduje żadnego praktycznego wyjaśnienia. Ogranicza jedynie elastyczność działania spółki z o.o. Sposobem ominięcia tego stanu jest ew. przenoszenie udziałów pomiędzy wspólnikami już po ich objęciu, jest to jednak dodatkowa praca.


Masz więcej pytań?
Napisz do nas!Skontaktuj się

Kiedy podwyższenie kapitału jest skuteczne? O czym jeszcze należy pamiętać?

Podwyższenie kapitału zakładowego jest skuteczne gdy Krajowy Rejestr Sądowy zarejestruje zmianę kapitału. W żadnym przypadku nie oznacza to jednak, że należy czekać z wpłatą środków na wpis podwyższenia do KRS.

Wręcz przeciwnie. Aby zarząd spółki mógł złożyć do KRS wniosek o rejestrację podwyższenia kapitału, koniecznie jest złożenie oświadczenia o opłaceniu podwyższenia przez wspólników. A więc wspólnicy powinni wpłacić środki na podwyższony kapitał niezwłocznie po podjęciu uchwały o jego podwyższeniu.

Zarząd ma 7 dni na zgłoszenie zmian do KRS, czasu nie jest więc wiele. Jak w przypadku innych zmian, które rejestruje się w KRS, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wniosku – ponieważ zmienia się ilość (lub wartość) udziałów, należy przedstawić m.in. nową listę wspólników, oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału oraz wnieść odpowiednie opłaty sądowe.


Szybkie podwyższenie kapitału zakładowego – wnioski

Zgodnie z opisem, podwyższenie kapitału bez zmiany umowy spółki niesie ze sobą sporo korzyści formalnych i podatkowych. Jeżeli Twoja spółka działa prężnie, warto pomyśleć o wprowadzeniu odpowiednich zapisów do jej umowy – być może przy okazji robienia innych zmian. Warto mieć bowiem zapisy pozwalające na np. podwyższenie uchwałą zarządu bez konieczności notarialnego obejmowania udziałów w spółce.

Powyższy artykuł to wiedza w pigułce na temat podwyższenia kapitału czy też wariantów i możliwości działania. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub rady jak zrobić to najkorzystniej dla spółki – zachęcam do kontaktu z Kancelarią.

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści