Jak założyć Spółkę z o.o.? Kiedy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może rozpocząć działalność gospodarczą? Kto reprezentuje spółkę z o.o. i odpowiada za zobowiązania spółki? Jakie zalety posiada taki rodzaj biznesu?
Postanowiłem zebrać wszystkie najważniejsze pytania, by móc w pełni przedstawić Ci zarys całego zagadnienia. Wiedza w pigułce? – To jest to! Rozsiądź się wygodnie i przeczytaj, co warto wiedzieć o Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka z o.o. jest jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to forma szczególna i bardzo popularna, głównie z powodu posiadania tzw. odrębnej osobowości prawnej. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zupełnie niezależnym podmiotem, któremu przysługują m.in.: prawo do zaciągania zobowiązań (np. kredytów) lub podejmowanie innych czynności prawnych, np.: zakup samochodu.
Z gospodarczego punktu widzenia główna zaleta spółki z o.o. to traktowanie jej jako odrębną osobę, która działa we własnym imieniu i sama ponosi konsekwencje własnych działań.
Budowę spółki z o.o. dobrze przedstawia poniższ grafika.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma sporo zalet, ale by z nich odpowiednio korzystać, trzeba dobrze zrozumieć, jak zbudowana jest spółka z o.o. i kto reprezentuje spółkę i jaką pełni w niej rolę.
W spółce z o.o. istotni są:
Podział ten jest kluczowy dla zrozumienia idei i zasad działania spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością.
Udziałowcy (duże koła na graficie) są to osoby, które wnoszą do spółki kapitał (np.: pieniądze). Dzięki wniesionemu przez nich kapitałowi, spółka ma środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bardzo ważnym dla wspólników jest brak ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Jednak - Coś za coś… Wspólnicy nie prowadzą bieżącej działalności spółki. To nie oni więc „zarządzają” nią na co dzień. Za bieżące zobowiązania spółki z o.o. odpowiada Zarząd.
Rada nadzorcza to organ nadzoru, jaki może występować w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Radę nadzorczą należy powołać, gdy kapitał zakładowy spółki przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu. W pozostałych przypadkach nie jest ona konieczna. W niewielkich spółkach prywatnych czy spółkach rodzinnych, gdzie udziałowcy sprawują bieżącą kontrolę nad działalnością spółki - jest ona raczej zbędna.
Zgodnie z powyższym wstępem, największą zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność – wynika to nawet z jej nazwy.
Ograniczenie odpowiedzialności w spółce można podzielić na dwa rodzaje:
Odnosząc się do odpowiedzialności wspólników – jest ona ograniczona wyłączne do wartości, które włożyli do spółki. To, co wspólnicy wnieśli do spółki, staje się automatycznie jej własnością. Muszą liczyć się z ryzykiem, że jeżeli spółka zbankrutuje – nic ze swojego wkładu nie odzyskają. Wspólnik nie odpowiada jednak ponadto – a więc nie poniesie odpowiedzialności za długi spółki, nieudane inwestycje, itp.
Odpowiedzialność członków zarządu jest w teorii szersza, jednak w praktyce – wciąż niewielka.
Zasadą jest (art. 299 ksh), że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania – całym swoim majątkiem. Ta zasada podlega znaczącym ograniczeniom. Zgodnie z art. 299 § 2 ksh można tę odpowiedzialność w całości wyłączyć.
Członek zarządu może się zwolnić z odpowiedzialności za długi spółki, jeżeli wykaże że:
Zasady ograniczenia odpowiedzialności w spółce z o.o. – zarówno wspólników, jak i zarządu – opisałem dokładnie w tym miejscu, zapraszam więc do przeczytania, jeżeli szukasz szczegółowych informacji na ten temat.
Powstanie spółki z o.o. było kamieniem milowym pozwalającym na boom gospodarczy, jakiego doświadczyliśmy w XX wieku. Taka forma prawna, która pozwala rozwijać działalność bez ponoszenia odpowiedzialności, skłoniła ludzi do podejmowania większego ryzyka inwestycyjnego i odważniejszych ruchów gospodarczych. Nieprzypadkowo lwia część znanych nam do dzisiaj koncernów samochodowych, lotniczych czy farmaceutycznych powstało, czy też zaczęło rozwijać się na przełomie XIX i XX wieku.
Sądzę, że jesteśmy obecnie w podobnym miejscu „rozwojowym” w Polsce. Po latach komunizmu, gdy nie było mowy o prywatnej działalności gospodarczej, w latach 90. XX wieku Polacy tłumnie zaczęli zakładać jednoosobowe działalności gospodarcze i rozwijać małe biznesy. Następnym (i naturalnym) krokiem w stronę ewolucji działalności gospodarczej było dostrzeżenie wad jednoosobowej formy działalności - głównie przez osobistą odpowiedzialność prowadzącego biznes.
Skutkowało to coraz większym zainteresowaniem formą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natychmiastowe przejście na formę spółki z o.o. nie było możliwe głównie przez bariery prawne – założenie i prowadzenie takiego modelu biznesu było drogie i skomplikowane. Na szczęście, w tym zakresie także przeszliśmy rewolucję i spółka z o.o. to obecnie forma działalności dla każdego.
Spółka z o.o. daje więc wolność gospodarczą i pozwala na rozwinięcie biznesu ponad miarę jednoosobowych działalności czy spółek osobowych.
Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby:
Pierwsza metoda jest czasochłonna (trzeba czekać na rejestrację w KRS), a także droższa (opłaty notarialne). Jednak pozwala na zawarcie umowy spółki z o.o. o treści dostosowanej do potrzeb czy oczekiwań wspólników (np. w zakresie szczególnych klauzul typu drag along czy tag along).
Druga metoda powinna być szybsza i tańsza, ale pozwala na zawarcie umowy spółki wyłączenie według nieskomplikowanego wzorca.
Co zrobić, jeżeli ktoś potrzebuje spółki na już, a jednocześnie (nie na już) wymaga skomplikowanej umowy, regulującej szczegółowe prawa i obowiązki wspólników? Szczęśliwie można połączyć obie metody w dwóch krokach:
Dzięki tej metodzie spółka od razu będzie widoczna w KRS (wraz z numerem NIP oraz KRS) i będzie mogła już swobodnie działać na rynku. W międzyczasie zmienioną umowę u notariusza zgłasza się do KRS (nowa umowa Spółki będzie obowiązywać od chwili jej wpisu w KRS), jednak oczekiwanie na wpisanie zmian nie powoduje paraliżu spółki – w naszej Kancelarii często realizujemy tego typu procesy od początku do końca. Jeżeli jesteś więc zainteresowana/y, zapraszamy do kontaktu.
W powszechnej opinii przyjęło się, że prowadzenie spółki z o.o. jest kosztowne i dlatego nie opłaca się jej zakładać, np. w zamian za jednoosobową działalność gospodarczą. Osobiście uważam, że nie jest to prawda. Dynamicznie zmieniający się rynek powoduje, że prowadzenie spółki z o.o. jest paradoksalnie coraz łatwiejsze i tańsze.
Koszty, które mogą odróżniać spółkę z o.o. od np. jednoosobowej działalności gospodarczej, to:
Być może kiedyś koszty te w ujęciu rocznym wynosiły tysiące złotych, jednak sytuacja dawno się już zmieniła. Szczególnie w przypadku prowadzenia niewielkich spółek z o.o. łączne koszty wcale nie muszą być wysokie:
W wielu przypadkach, codzienne prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest droższe od prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli chciałabyś/łabyś przeczytać więcej na temat zalet i wad spółki z o.o. - zapraszam do wpisu, dostępnego tutaj.
Spółka z o.o. to bardzo pożyteczna forma prawna, pozwalająca na podjęcie większego ryzyka, zmniejszenie odpowiedzialności i w efekcie rozwój własnej firmy. Jeżeli temat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Cię zainteresował, zapraszam do przeczytania pozostałych wpisów na blogu!