PPK to wprowadzony przez państwo program systematycznego oszczędzania na emeryturę. Zakłada on wprowadzenie tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), na które pieniądze będą wpłacali jednocześnie:
Dla pracowników PPK będzie dobrowolne ale dla pracodawców już nie – każdy podmiot zatrudniający pracowników zobowiązany będzie do wyboru firmy (instytucji finansowej), z którą zawrze umowę o prowadzenie PPK dla swoich pracowników.
POTRZEBUJESZ WPROWADZIĆ PRACOWNICZY PLAN KAPITAŁOWY W FIRMIE?
KUP NASZĄ PACZKĘ WSZYSTKICH NIEZBĘDNCH DOKUMENTÓW
PPK jest obowiązkowe dla pracodawców. Każdy pracodawca musi więc wybrać instytucje, która będzie prowadziła dla niego PPK, a następnie zawrzeć z nią dwie umowy – o zarządzanie PPK oraz o prowadzenia PPK – najpóźniej w określonych ustawą terminach (o których piszę poniżej).
Z konieczności wprowadzenia PPK są zwolnieni:
Pierwotnie terminy na wpisanie się do PPK były rozpisane do 1 lipca 2019 do 1 stycznia 2021 r. Terminy te były zależne od grupy pracodawców, do jakiej zakwalifikowany jest dany przedsiębiorca. I tak grupy oraz terminy prezentowały się następująco, pracodawcy:
Licząc terminy od wskazanych dat, każdy zatrudniający miał zawrzeć:
A więc przykładowo: jeżeli dla firmy zatrudniającej ponad 250 pracowników ustawa wskazywała termin 1 lipca 2019 r., to firma ta musiała:
Jednak z uwagi na panująca epidemię COVID-19 ustawodawca przesunął termin obowiązkowego zawarcia przez pracodawców umów o zarządzanie i prowadzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.
UWAGA: zmiana dotyczy wyłączenie pracodawców z grupy II, a więc firm zatrudniające pomiędzy 50 a 249.
Te firmy będą mogły zawrzeć umowę o zarządzanie PPK pół roku później niż planowano pierwotnie – a więc ich termin upływa 27 października 2020 r. To oznacza, ze umowa o prowadzenie powinna być zawarta najpóźniej do 10 listopada 2020 r.
Co więcej, wydłużenia terminu nie wprowadzono dla podmiotów z III grupy, co powoduje, że terminy dla obu grup zbiegły się w jeden.
Nie zmieniono także terminu dla grupy IV – a więc dla pracodawców zatrudniających poniżej 20 pracowników terminem pozostaje 1 stycznia 2021 roku.
Program PPK dotyczy „osób zatrudnionych”, co nie oznacza jedynie pracowników. W rozumieniu ustawy „osobami zatrudnionymi” są nie tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę lecz również pełnoletnie osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, które podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu tych umów.Każda więc z tych osób, może przystąpić do PPK.
Każda więc z tych osób, może przystąpić do PPK.
Dla pracodawcy jest to także szczególnie ważne – osoby wykonujące dla niego pracę na podstawie wskazanych wyżej umów – o ile podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu – także powinny być wliczone do ilości „pracowników” zatrudnionych w danej firmie. To ważne, żeby nie pomylić się w obliczeniach.
Pewnym wyjątkiem może być także sytuacja, w której co prawda wg przepisów ustawy pracodawca byłby zobowiązany do zawarcia umów o prowadzenie i zarządzanie PPK lecz wszystkie osoby zatrudnione, które są uprawnione do przystąpienia do PPK, złożą pisemną deklarację o braku woli przystąpienia do programu PPK. Wówczas Pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, ale nie zawiera już umowy o prowadzenie PPK. Innymi słowy, Pracodawca i tak musi przeprowadzić procedurę wyboru odpowiedniej instytucji zarządzającej oraz zawrzeć z nią umowę. Różnica polega na tym, iż nie zawiera już umowy na prowadzenie PPK więc nie przekazuje też żadnych środków pieniężnych. Ponadto co 4 lata licząc od daty złożenia ww. deklaracji przez osobę zatrudnioną, do końca lutego danego roku Pracodawca ma obowiązek poinformować daną osobę, że od 1 kwietnia będzie zobowiązany dokonywać wpłat na PPK, chyba że osoba zatrudniona ponownie złoży deklarację rezygnacji z uczestnictwa w programie.
Zanim pracodawca zawrze umowę o zarządzanie PPK, musi przeprowadzić z reprezentacją związków zawodowych (a jeżeli nie ma związków to z przedstawicielami pracowników) rozmowy. Celem tych rozmów jest wspólne ustalenie wyboru instytucji finansowej, z którą pracodawca chce zawrzeć umowę o zarządzenie PPK.
Ważne, że to pracodawca musi przedstawić propozycję, którą instytucję chce wybrać. Wybór powinien zostać dokonany w szczególności na podstawie:
Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych.
Jeżeli nie dojdzie się do porozumienia z pracownikami w terminie do 1 miesiąca poprzedzającego obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK (czyli dla pracodawców z grupy II i III do 27 września 2020 r.), to pracodawca nie musi uzyskiwać zgody na wybór instytucji finansowej i może wybrać ją samodzielnie.
UWAGA! Z dniem 28 kwietnia 2022 r. znowelizowano ustawę o PKK, na podstawie, której wprowadzono następujące zmiany:
POTRZEBUJESZ WPROWADZIĆ PRACOWNICZY PLAN KAPITAŁOWY W FIRMIE?
KUP NASZĄ PACZKĘ WSZYSTKICH NIEZBĘDNCH DOKUMENTÓW
Już za kilka dni mija termin na ustalenia z pracownikami (związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników) którego operatora PPK wybrać. To ważne aby nie przegapić tego terminu!
Niezależnie od rozmów z pracownikami także lada chwila – 27 października 2020 r. – mija termin na zawarcie umów o zarządzanie PPK dla pracodawców z grupy II i III. Nawet pracodawcy z grupy IV mają tego czasu już niewiele – ledwo ponad dwa miesiące.
Kancelaria ma już doświadczenie w negocjowaniu i wprowadzaniu PPK u pracodawców. Jeżeli chcesz aby pomóc Ci z wyborem przedstawicieli pracowników albo potrzebujesz pomocy z oceną lub negocjacjami umowy z instytucją finansową prowadzącą PPK – pisz, chętnie pomożemy.