Prawo IT / AI

Pomoc prawna dla branży IT to specyficzne zadanie.

Software house tworzący oprogramowanie IT potrzebuje szczególnego rodzaju pomocy przy załatwianiu swoich prawniczych wyzwań. Sprawy muszą być rozwiązywane szybko, zawarcie umowy i podpisanie kontraktu musi być kwestią najdłużej dni a nie tygodni. Gdy sytuacja jest awaryjna i klient wraca po pilną analizę zawartego SLA – odpowiedź musi być gotowa w przeciągu godzin.

W całym procesie doradzania firmom z branży IT potrzeba wiele dodatkowej wiedzy i zrozumienia – jak przebiega praca nad tworzeniem oprogramowania? Jak działa rynek zatrudniania programistów, na co należy uważać zlecając prace zewnętrznym podmiotom?

Prawo IT to także wiedza o dystrybucji oprogramowania, modelach licencyjnych na oprogramowanie typu SAAS czy w końcu wiedza podatkowa – jak skorzystać z IP BOX? Jakie umowy podpisać by możliwie najkorzystniej rozliczyć sprzedawane oprogramowanie?

Różnice będą znaczne w przypadku firm oferujących body leasing programistów i tych, które pracują nad własnym oprogramowaniem.

Obsługa prawna branży IT

Dodatkowo, procesy IT związane z sektorem prawa często dotykają bardzo złożonych i trudnych zagadnień m.in. z zakresu ochrony danych osobowych czy prawa własności intelektualnej.

Warto by każda firma działająca w sektorze IT współpracowała z prawnikiem.

Dobra współpraca z kancelarią prawną gwarantuje bezpieczeństwo prowadzenia interesów w sektorze informatycznym. Dzięki temu można m.in. ominąć sytuacje konfliktowe między kontrahentami a partnerami, zadbać o swoją własność intelektualną, a projektując odpowiednio kontrakty wspomóc firmę pracą specjalistów — szczególnie w przypadku zlecania prac deweloperskich na zasadzie outsourcingowych form współpracy, tak często stosowanych w sektorach nowych technologii.

By znaleźć odpowiednią pomoc we wszystkich opisanych wyżej sprawach i przypadkach warto sięgnąć po profesjonalną konsultację prawną.

Nasza Kancelaria ma długoletnie doświadczenie w obsłudze branży informatycznej i znamy odpowiedzi na wszystkie powyższe kwestie. Oferujemy konkretne wsparcie prawne na różnych szczeblach rozwoju, w różnych sektorach przedsiębiorstw. Pracujemy zarówno z małymi firmami realizującymi zlecenia dla większych, jak i z holdingami zaangażowanymi w międzynarodowe projekty i zamówienia. Pomagamy w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorców IT, piszemy umowy dla najbardziej skomplikowanych projektów informatycznych.

Wszystkie prace realizujemy zgodnie z potrzebami branży – szybko, z głową otwartą na możliwości niestandardowych działań i ustaleń.

Obsługa prawna branży AI

Nasza Kancelaria wspiera również Przedsiębiorców w zakresie prawa sztucznej inteligencji (AI).

Rozumiemy, że kluczem do sukcesu działań wykorzystujących AI, jest przejrzystość i zgodność z dynamicznie zmieniającym się prawem. Sami implementujemy AI do naszej działalności. Widzimy więc jaki to jest potencjał ale też zdajemy sobie sprawę ile wyzwań wiąże się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Na bazie własnych doświadczeń dajemy strategiczne wsparcie prawne w skutecznym wykorzystaniu potencjału jakie daje AI.

Na bieżąco analizujemy potencjalne ryzyka związane z AI, ze szczególnym uwzględnieniem projektu AI Act. Tworzymy regulaminy, które są nie tylko solidną podstawą prawną, ale również odzwierciedlają innowacyjny charakter usług i narzędzi AI. 

Efektywnie łączymy interesy twórców AI oraz firm deweloperskich w przejrzyste i kompleksowe umowy, które chronią prawa i inwestycje naszych Klientów.

W prowadzonych działaniach stawiamy na partnerstwo i zaangażowanie. Każda zlecona nam sprawa jest dla nas okazją, by pokazać, jak wartościowe może być połączenie wiedzy specjalistycznej z indywidualnym podejściem do klienta w sferze prawa AI.


Zakres działań naszej Kancelarii obejmuje:

 • bieżące doradztwo prawne i obsługę prawną branży IT
 • przygotowywanie umów oraz wsparcie prawne w trakcie i przed zawarciem umowy IT
 • wsparcie w toku weryfikacji i negocjacji umów
 • RODO w sektorze IT
 • pomoc przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze IT
 • badanie klauzul NDA (o zachowaniu poufności) oraz o zakazie konkurencji
 • sporządzanie i opiniowanie umów o tworzenie oprogramowania komputerowego (umów IT) dla deweloperów oprogramowania oraz inwestorów
 • opracowywanie regulaminów dla aplikacji mobilnych (w tym usług SaaS) i portali internetowych
 • analizę prawną planowanych przedsięwzięć informatycznych
 • audyt prawny zgodności ze standardami i regulacjami sektorowymi IT
 • projektowanie struktur holdingowych spółek z branży IT
 • tworzenie dokumentacji do przeniesienia oprogramowania IT do spółek prawa handlowego
 • opiniowanie i negocjowanie umów inwestycyjnych w branży IT
 • obsługa prawna IT sporów dotyczących umów informatycznych i oprogramowania IT
 • analiza zgodności z prawem usług i narzędzi AI
 • tworzenie regulaminów korzystania z AI
 • analiza ryzyk AI, w szczególności w kontekście AI Act
 • stała obsługa prawna firm zajmujących się AI
 • tworzenie dokumentacji prawnej dla twórców oraz deweloperów AI

Jesteśmy dumnymi wygranymi tytułu:

IT Law Firm of the Year - Poland 2023/2024

CorporateLiveWire Logo - nagroda

Klienci

Obsługujemy
Jesteśmy oficjalnym partnerem Fundacji Startup Podbeskidzie

Rekomendacje

Co mówią o nas partnerzy, z którymi współpracujemy?