maj 2022

Dyrektywa Omnibus, czyli rewolucja w e-commerce

3 minut
Spis treści

Rozwijająca się gospodarka napędza rynek konsumencki oferując coraz więcej usług i produktów.

Wraz z tym rozwojem pojawiają się jednak nowe techniki marketingowe czy sprzedażowe, które delikatnie mówiąc, niekoniecznie służą konsumentom i ogólnie kupującym.

Zawyżanie cen (by później je obniżyć na Black Friday), kupowanie opinii czy prezentowanie przez marketplace’y oferty jako najlepszej – gdy w rzeczywistości jest ona opłacona przez przedsiębiorcę – kto nie słyszał o takich praktykach?

Powiedzmy to wprost, w e-commerce są one codziennością.

Uznano więc, że nowa rzeczywistość wymaga dostosowania przepisów pod względem ochrony konsumentów w nowo pojawiających się obszarach.

Pod lupą znalazły się m.in. zasady pozycjonowania ofert w e-commerce czy zasady prowadzenia promocji i podawania ceny. Zmiany są dość rewolucyjne, zachęcam więc do zapoznania się z ich opisem.

 

Od kiedy obowiązuje dyrektywa Omnibus?

Nowe przepisy wdrażające dyrektywę Omnibus przewidują zmiany nie tylko w ustawie o prawach konsumenta, ale także w ustawie przeciw nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług.

I choć przepisy polskich ustaw, które wdrażają dyrektywę Omnibus, nie weszły jeszcze w życie (Sejm wciąż je proceduje), przepisy dyrektywy mogą być stosowane bezpośrednio, a więc bezpiecznie jest przyjąć, że nowe zasady wchodzą w życie już od dnia 28 maja 2022 roku. W każdym razie, konsumenci mają już prawo powoływać się na jej brzmienie, warto więc dostosować biznes do jej wymogów.

Od tego czasu każdy sklep internetowy powinien dostosować swoje regulaminy i działania w zakresie obsługi klientów do nowych przepisów.

To bardzo ważne – zmienić muszą się nie tylko regulaminy, ale i sposób prezentacji treści na stronie internetowej sklepu. Co więcej, zmiany nie dotyczą tylko e-commerce, ale także zwykłych sklepów stacjonarnych czy nawet klasycznych kampanii marketingowych!

 

Nowe zasady obniżki cen

Kto z nas nie miał podejrzenia patrząc na wyjątkową przecenę, kiedy jeszcze dwa miesiące temu cena była taka sama jak obecnie – a później magicznie urosła, by teraz cudownie zmaleć?

Czas takich praktyk się właśnie kończy.

W przypadku obniżenia ceny towaru lub usługi przedsiębiorca będzie miał obowiązek wskazać obok informacji o obniżonej cenie również informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

W razie obniżki ceny produktu, który był w sprzedaży krócej niż 30 dni, to obok informacji o obniżonej cenie należy uwidocznić również informację o najniższej cenie tego produktu, obowiązującej od dnia jego oferowania do sprzedaży, aż do dnia wprowadzenia obniżki.

Przy produktach ulegających szybkiemu zepsuciu lub posiadających krótki termin przydatności należy zamieścić informację o cenie sprzed pierwszego zastosowania obniżki obok obniżonej ceny.

Sposób wskazywania cen oraz wszelkie wyjątki od tego obowiązku zostaną uregulowane w rozporządzeniu wydanym przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Zastosowanie powyższych regulacji ma na celu wyeliminowanie stosowania nieuczciwych praktyk przez przedsiębiorców, które polegają na sztucznym zawyżaniu cen, np. podczas wyprzedaży sezonowych. Należy zaznaczyć, że zasady te muszą być stosowane zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, a co więcej także w reklamach towarów lub usług, gdzie będzie widoczna cena.

Zmiany dotyczą więc i sklepów internetowych i sklepów stacjonarnych

Dla przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do nowych obowiązków czekają dotkliwe sankcje finansowe – za naruszenie przepisów wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną do wysokości 20 tys. zł, a w razie kolejnych naruszeń w okresie 12 miesięcy od czasu pierwszego naruszenia wzrośnie do 40 tys. zł.

 

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Spis treści